TERAPIA CZASZKOWO- KRZYŻOWA (ang. Cranio Sacral Therapy), której autorem jest John Upledger to jedna z metod terapii manualnej. Można ją zaliczyć do osteopatii- nazywa się „Osteopatią Kranialną”, a także terapią stymulacyjną, reguluje bowiem mechanizmy samoregulacji w organizmie.
Za pomocą delikatnych technik może oddziaływać na funkcje układu craniosacralnego, a tym samym na funkcje układów:
- nerwowego,
- mięśniowego,
- powięziowego,
- kostnego,
- endokrynologicznego,
- pokarmowego,
- oddechowego,
- limfatycznego.
Terapia czaszkowo-krzyżowa wspiera i wzmacnia mechanizmy samoleczenia. Prawidłowy rytm odpowiada za regenerację całego organizmu – napięcia w oponach czaszkowych oddziałują bowiem na system mięśniowo-powięziowy ciała. Terapia może być stosowana niezależnie od wieku oraz stanu pacjenta. Odpowiednio dostosowywane techniki umożliwiają prowadzenie terapii zarówno dla noworodków, jak i osób starszych.
W czasie zabiegu wykonuje się konkretne układy terapeutyczne, stosowane również i w innych podejściach osteopatycznych. Stosuje się delikatny dotyk umożliwiający rozluźnienie tkanek miękkich i kostnych w obrębie układu czaszkowo-krzyżowego (czaszki, kręgosłupa i kości krzyżowej). Metoda ta daje możliwość oddziaływania na podstawowe procesy zachodzące w organizmie, oraz pozwala na zauważenie w jaki sposób stres lub inne czynniki szkodliwe mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Forma terapii nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą pacjenta, jednak zalecana jest dla pacjenta odzież miękka, lekka, nie krępująca ruchów.
W organizmie człowieka obok bicia serca i oddechu istnieje rytm, w którym porusza się płyn mózgowo-rdzeniowy. Niesie on ze sobą informację o zdrowiu i dostarcza ją do wszystkich tkanek. Terapia polega na wzmacnianiu naturalnego rytmu i usuwaniu blokad w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego. Wskutek urazów, wypartych emocji i chorób, ten przepływ ulega zablokowaniu, co może objawiać się między innymi napięciem, bólem i brakiem energii do życia. U dzieci osadzone w ciele traumy i urazy mogą być powodem rozmaitych zaburzeń i dysfunkcji w rozwoju psychomotorycznym, poznawczym i emocjonalnym.
WSKAZANIA DO TERAPII CZASZKOWO-KRZYŻOWEJ:
- bólach głowy i nawracających migrenach,
- bólach kręgosłupa,
- bólach niewiadomego pochodzenia,
- zaburzeniach menstruacji i bólach piersi przed menstruacją,
- skoliozach i wadach postawy,
- nadpobudliwości u dzieci,
- nocnym moczeniu u dzieci,
- zaburzeniach koncentracji u dzieci i dorosłych,
- zaburzeniach snu,
- zaburzeniach takich jak: dysleksje, tiki, jąkanie się,
- nerwicy i depresji,
- traumach związanych z trudnym porodem, wadach okołoporodowych
i rozwojowych dzieci, - autyzmie,
- trudnościach dzieci w uczeniu się i z cechami upośledzenia umysłowego,
- nietolerancjach pokarmowych.
PRZECIWWSKAZANIA DO TERAPII CZASZKOWO-KRZYŻOWEJ:
Terapii nie powinno wykonywać się przy:
- zapaleniu opon mózgowych w ostrym stanie,
- guzach występujących w czaszce,
- tętniakach,
- udarze mózgu w początkowej fazie,
- wodogłowiu bezkomorowym,
- wysokiej temperaturze,
- świeżych urazach ortopedycznych do 48 godzin,
- niewygojonych ranach czaszki,
- ostrych stanach zapalnych np. stawów,
- chorobach psychicznych (schizofrenia, psychoza maniakalno-depresyjna).
Terapia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, noworodków, dzieci, osób starszych (z wyłączeniem powyższych przeciwwskazań).
Przebieg terapii czaszkowo-krzyżowej
Czas trwania zabiegu to zwykle 1-1,5 godziny, podczas którego wykonuje się konkretne układy terapeutyczne, stosowane również i w innych podejściach osteopatycznych. Stosuje się delikatny dotyk umożliwiający rozluźnienie tkanek miękkich i kostnych w obrębie układu czaszkowo-krzyżowego (czaszki, kręgosłupa i kości krzyżowej).
Terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezbolesna, może jednak wywołać następujące reakcje:
- uczucie intensywnego ciepła lub zimna,
- mrowienie,
- drętwienie,
- wyzwolenie silnych emocji poprzez płacz czy krzyk,
- skurcze mięśni i drżenie kończyn,
- senność w trakcie zabiegu,
- zawroty głowy.
Bardzo często płaczliwe i rozdrażnione noworodki czy niemowlęta w trakcie sesji uspokajają się, a nawet zasypiają.
Największą skuteczność przynosi cykl od 3 do 10 zabiegów w odstępach co 3-5 dni do momentu całkowitego rozluźnienia powięzi i uregulowania rytmu cranio-sacralnego.
Terapia czaszkowo-krzyżowa a emocje
Napięcia w ciele związane są często z traumami (np. porodowymi), wypadkami, urazami, depresją. Są to bardzo silne emocjonalnie wydarzenia, które zagęszczają strukturę napięcia, powodujące że powięź, która przechowuje ich „pamięć”, skleja się i zbija. Delikatnym dotykiem można usprawnić przepływ płynów niezbędnych do uwolnienia napięć, rozładować ten „ładunek” i nie przenosić go w inne obszary ciała. Terapia czaszkowo-krzyżowa jest pracą z emocjami i traumami, wykonywaną za pośrednictwem ciała.